Split payment

Od 1 lipca 2018 r. DNB Bank Polska S.A. udostępni możliwość rozliczeń w mechanizmie podzielonej płatności (ang. split payment). Będzie to nowy sposób rozliczeń płatności zawierających podatek VAT, wprowadzony Ustawą z dnia 15 grudnia 2017 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2018 poz. 62).

Istotą tego rozwiązania jest rozdzielenie części netto i kwoty podatku VAT i księgowanie kwoty VAT na specjalnym rachunku bankowym – rachunku VAT. Rachunek taki otworzymy dla Państwa już wcześniej. Będzie on powiązany ze wszystkimi rachunkami bieżącymi i pomocniczymi prowadzonymi dla Państwa przez DNB. Rachunek VAT będzie nowym rodzajem rachunku bankowego i centralnym elementem nowego sposobu rozliczeń.

Co ważne, środkami na rachunku VAT nie będzie można dowolnie dysponować - obowiązywać będzie zamknięty katalog dopuszczalnych uznań i obciążeń. W uproszczeniu, środki z rachunku VAT będą mogły być wykorzystane jedynie do zapłaty za fakturę VAT oraz rozliczeń podatku z urzędem skarbowym.

Mechanizm podzielonej płatności działał będzie jedynie w płatnościach krajowych w polskich złotych. Objęte nim będą tylko transakcje B2B realizowane w formie przelewów bankowych. Płatności takie zlecane będą poprzez nowy typ przelewu, w którym należało będzie podać oprócz kwoty brutto również kwotę VAT, numer faktury oraz numer identyfikacji podatkowej kontrahenta.

Dodatkowe informacje na temat mechanizmu podzielonej płatności dostępne są w poniższych materiałach.

Zachęcamy również do kontaktu z nami:  lub +48 22 524 1888
 

Pliki do pobrania

dnb_split_payment.pdfdnb_split_payment.pdf
Broszura informacyjna Split payment
dnb_mt940_pol_20180228.pdfdnb_mt940_pol_20180228.pdf
Specyfikacja formatu plików MT940
dnb_-_multicash_pli_-_opis_formatu_pliku_platnosci_krajowych_20180701.pdfdnb_-_multicash_pli_-_opis_formatu_pliku_platnosci_krajowych_20180701.pdf
Opis formatu pliku płatności krajowych Multicash PLI
Print

Aktualności

18
GRU
Mity przysłaniają fakty. Co naprawdę...
więcej

Centrum Prasowe

13
STY
Weryfikacja kontrahenta na białej liście...
więcej

Komentarz eksperta

Rynek OZE oprócz sprzyjających wiatrów potrzebuje stabilizacji prawnej
więcej