Split payment

Od 1 lipca 2018 r. DNB Bank Polska S.A. udostępnił możliwość rozliczeń w mechanizmie podzielonej płatności (ang. split payment). Jest to sposób rozliczeń płatności zawierających podatek VAT, wprowadzony Ustawą z dnia 15 grudnia 2017 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2018 poz. 62) z późniejszymi zmianami.

Istotą tego rozwiązania jest rozdzielenie części netto i kwoty podatku VAT i księgowanie kwoty VAT na specjalnym rachunku bankowym – rachunku VAT. Rachunek VAT jest powiązany ze wszystkimi rachunkami bieżącymi i pomocniczymi prowadzonymi dla Państwa przez DNB.

Co ważne, środkami na rachunku VAT nie można dowolnie dysponować - obowiązuje zamknięty katalog dopuszczalnych uznań i obciążeń. W uproszczeniu, środki z rachunku VAT mogą być wykorzystane jedynie do zapłaty za fakturę VAT, oraz rozliczeń podatku z urzędem skarbowym oraz do płatności do zakładu ubezpieczeń społecznych.

Mechanizm podzielonej płatności działa jedynie w płatnościach krajowych w polskich złotych. Objęte nim są tylko transakcje B2B realizowane w formie przelewów bankowych. Płatności takie zlecane są poprzez nowy typ przelewu, w którym należy podać oprócz kwoty brutto również kwotę VAT, numer faktury oraz numer identyfikacji podatkowej kontrahenta.

Dodatkowe informacje na temat mechanizmu podzielonej płatności dostępne są w poniższych materiałach.

Zachęcamy również do kontaktu z nami:  lub +48 22 524 1888
 

Pliki do pobrania

dnb_split_payment.pdfdnb_split_payment.pdf
Broszura informacyjna Split payment (stan na 19.03.2018)
Print

Aktualności

23
MAR
Zawieszenie spłaty rat produktów hipotecznych...
więcej

Centrum Prasowe

06
LUT
Niemal 45 proc. dużych polskich firm przyznaje,...
więcej

Komentarz eksperta

Do 2050 r. turbiny wiatrowe będą wymagały o 300 proc. więcej metali niż obecnie, panele słoneczne zużyją ich aż 200 proc. więcej, a sektor...
więcej