Komunikaty prasowe

Weryfikacja kontrahenta na białej liście podatników VAT w DNB Bank Polska

13-01-2020

Wraz z początkiem roku DNB Bank Polska umożliwił weryfikację rachunków kontrahentów na Białej Liście podatników VAT. Funkcjonalność wykorzystywana w bankowości internetowej DNB On chroni przed negatywnymi konsekwencjami i sankcjami finansowymi oraz pozwala zaoszczędzić czas.

– W momencie uruchomienia Białej Listy podatników uznaliśmy, że nowy obowiązek spoczywający na naszych klientach tak naprawdę dotyczy także usług banku – realizacji transakcji płatniczych. Nasi klienci szybko zadeklarowali chęć skorzystania z rozwiązania, w którym to bank dokonuje weryfikacji rachunków zgodnie z Białą Listą – mówi Bartłomiej Gzik, ekspert bankowości transakcyjnej w DNB Bank Polska.

Od 1 stycznia 2020 roku dokonanie transakcji na rachunek kontrahenta inny niż wskazany w Białej Liście może wiązać się z konsekwencjami, między innymi brakiem możliwości zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodów czy solidarną odpowiedzialnością nabywcy za podatek VAT, który powinien odprowadzić sprzedawca. Dotyczy to wszystkich transakcji powyżej 15 tys. zł brutto.

– Pomimo zaledwie trzech miesięcy dzielących firmy od przewidzianych przez Ministerstwo możliwych sankcji oraz napiętego harmonogramu prac wewnątrz banku i uruchomienia nowego systemu bankowości internetowej, z początkiem roku udostępniliśmy klientom nową funkcjonalność – dodaje Bartłomiej Gzik.

Zaproponowana przez bank usługa umożliwia weryfikację rachunku beneficjenta z Białą Listą zarówno przy manualnym wprowadzaniu zlecenia płatniczego, jak i przy przetwarzaniu zleceń w postaci paczek. Ma zastosowanie dla płatności dokonywanych we wszystkich walutach dostępnych w DNB.

– Nasze rozwiązanie gwarantuje firmie ochronę przed konsekwencjami przewidzianymi przez Ministerstwo Finansów, a także pozwala na wysoki poziom automatyzacji obowiązkowego procesu weryfikacji rachunków bankowych z Białą Listą. Poprawna weryfikacja każdej transakcji potwierdzana jest na wyciągu bankowym, natomiast w przypadku negatywnego wyniku weryfikacji zlecenie nie jest realizowane – mówi Izabela Tyczyńska, kierownik rozwoju produktów w DNB Bank Polska.

Print

Aktualności

30
CZE
Tarcza 4.0 - informacje dla kredytobiorców
więcej

Centrum Prasowe

17
CZE
Rozwiązania zaproponowane w Tarczy 4.0 nie...
więcej