Komentarze ekspertów

Konsolidacja operatorów kablowych z mobilnymi to dominujący trend na rynku telekomunikacyjnym

26-06-2018 Krzysztof Cembrzyński, Starszy Doradca Klienta Korporacyjnego, Biuro Telekomunikacji, Mediów, Technologii

Pod wpływem nowych technologii zmienia się styl życia, a to sprawia, że klienci oczekują mobilności, prostoty i wygody. Ewoluujące oczekiwania konsumentów zmieniają rynek usług telekomunikacyjnych i kablowych, a główni gracze coraz częściej wchodzą w alianse, które dają im szansę na generowanie przychodów w nowych segmentach rynku. Dotyczy to szczególnie telekomów, które nie mogąc liczyć na dalszy dynamiczny rozwój organiczny, zmuszone są szukać alternatywnych ścieżek. Jedną z nich jest współpraca lub wręcz konsolidacja z operatorami kablowymi. Większą przewagę konkurencyjną oferuje bowiem portfolio usług stacjonarnych wzbogaconych o komórkowe, niż tylko przejęcie innej firmy z tego samego rynku.

Konwergencja jest jednym z bardziej popularnych rozwiązań na rynku telekomów i operatorów kablowych. Oznacza ona łączenie usług, na przykład rozmów, dostępu do Internetu, telewizji, serwisów VOD w różnych konfiguracjach w zależności od potrzeb konsumentów. Od wielu lat oferty operatorów kablowych tworzą pakiet, łączący telefon, internet i telewizję). Rozszerzenie oferty o usługi mobilne, skłoniło niektórych operatorów do rozpoczęcia działalności w charakterze operatorów wirtualnych sieci komórkowych, choć dotychczas z niewielkim udziałem rynkowym. 

Obawy urzędów antymonopolowych
Rynek telekomunikacyjny jest nasycony w sferze mobilnej, jak i stacjonarnej, tam gdzie inwestycje w tę drugą mają ekonomiczne uzasadnienie. Na koniec ubiegłego roku w Polsce w obiegu było ponad 51,6 mln kart SIM, a to oznacza penetrację na poziomie ponad 130 proc. Z danych GUS wynika, że osiem na dziesięć gospodarstw domowych ma dostęp do internetu, w tym 78 proc. do internetu szerokopasmowego1. Niemal sześciu na dziesięciu Polaków jest właścicielem smartfona. Oczywiście w Polsce występują nadal tzw. białe plamy, które są częściowo likwidowane z pomocą funduszy europejskich (program POPC). Kwota na ten cel wynosi ponad miliard euro2.

Operatorzy z obu rynków, zarówno kablowego, jak i telekomunikacyjnego poszukują więc nowych przewag konkurencyjnych, starając się kupić konkurencyjne sieci wraz z ich klientami. Dotychczas takie podejście napotykało jednak na opór UOKiK, który obawia się spadku konkurencji. W ostatnim roku urząd zablokował transakcję zakupu Multimediów przez UPC. Właściciel UPC, amerykańska firma Liberty Global z podobną sytuacją może spotkać się niebawem w Niemczech, gdzie jego aktywa chce przejąć Vodafone. Regulatorzy rynku słusznie podnoszą, iż dostęp do stacjonarnego szerokopasmowego internetu nie ma realnego substytutu, np. w postaci internetu mobilnego LTE, więc zasady zdrowej konkurencji powinny zostać zachowane. Kontrargumentem jest natomiast obawa, iż jedynie silne, skonsolidowane firmy telekomunikacyjne będą dysponować wystarczającymi zasobami kapitałowymi i rentownością, aby podołać inwestycjom w rozwój sieci światłowodowej, a wkrótce 5G.

Osobną kwestią pozostaje pytanie, jak transakcja pomiędzy Liberty a Vodafone wpłynie na sytuację UPC Polska. Po sprzedaży udziałów aktywa w Polsce i na Słowacji pozostają niemal samotną wyspą w środkowoeuropejskim portfolio amerykańskiego giganta. Przypomnijmy, że umowa pomiędzy Liberty a Vodafone dotyczy również Czech, Rumunii oraz Węgier. Tym samym, rozdrobniony charakter europejskiego rynku telekomunikacyjnego jest jednym z powodów, dla których Stany Zjednoczone, Japonia, Korea Południowa i Chiny mają szansę upowszechnić technologię 5G szybciej3.

Spodziewana większa aktywność na rynku M&A
Dopóki jednak urząd antymonopolowy nie da zielonego światła dla transakcji w ramach jednego rynku, bardziej prawdopodobny jest scenariusz przejęcia operatorów kablowych przez operatorów mobilnych. Zakładając, że rynek dostępu do Internetu mobilnego będzie dalej uznawany jako komplementarny (a nie substytucyjny) w stosunku do dostępu kablowego, fuzje tego typu nie powinny budzić oporów UOKiK. Dlatego coraz głośniej wymienia się T-Mobile w kontekście potencjalnych nabywców aktywów UPC Polska. Przykładem udanej transakcji pomiędzy operatorami działającymi na różnych rynkach jest przejęcie Netii przez Cyfrowy Polsat. Oprócz dostępu do klientów wielkomiejskich, wzmacniających portfolio firmy kierowanej przez Tobiasa Solorza, można domniemywać, że z jedną z przesłanek leżących u podjęcia decyzji o tym zakupie był zamiar budowy przez Cyfrowy Polsat podstaw sieci agregacyjnej dla 5G. Poza tym Netia uzupełnieni jego zasoby o bardzo rozległą sieć szkieletową i sieć transmisji danych.

Niewykluczone też, że operatorzy kablowi mogą zostać zmuszeni do współdzielenia swojej infrastruktury. Wiosną tego roku Urząd Komunikacji Elektronicznej przeprowadził konsultacje w tej sprawie z siedmioma firmami. Chodzi o to, by operatorzy kablówki mogli korzystać z istniejącej już infrastruktury obecnej w danym regionie, co do tej pory nie zawsze było możliwe.
O tym, że sytuacja na rynku telekomunikacyjnym zmienia się diametralnie świadczą też rozmowy pomiędzy T-Mobile a Orange. Orange ma udostępnić T-Mobile swoje łącza światłowodowe (FTTx), dzięki czemu T-Mobile będzie mogło zaproponować swoim klientom szerokopasmowe, stacjonarne połączenie internetowe. Negocjacje mają się zakończyć z końcem czerwca, a klienci będą mogli skorzystać z tego rozwiązania na przełomie 2018 i 2019 roku. Do 2020 r. T-Mobile planuje wprowadzenie oferty konwergentnej. Operator realizuje strategię Deutsche Telekom dla Europy, określającą konwergencję jako drogę do wzrostu. Zdaniem niemieckiego giganta posiadanie zasobów nie jest jedyną opcją wejścia w konwergencje, stąd więc decyzja o podjęciu negocjacji z Orange.

_______________________________________________________________________________
 

  1. GUS, Jak korzystamy z Internetu?; http://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/nauka-i-technika-spoleczenstwo-informacyjne/spoleczenstwo-informacyjne/jak-korzystamy-z-internetu-2017,5,8.html
  2. Techradar.pro, Vodafone's Liberty Global acquisitions are a big deal for European telecoms ; https://www.techradar.com/news/vodafones-liberty-global-acquisitions-are-a-big-deal-for-european-telecoms
  3. Portal Funduszy Europejskich, Likwidujemy białe plamy w dostępie do szerokopasmowego Internetu; http://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/strony/wiadomosci/likwidujemy-biale-plamy-w-dostepie-do-szerokopasmowego-internetu/
     
Print