Aktualności

DNB Bank Polska partnerem konkursu Markowy Samorząd

03-06-2014 Małgorzata Zielińska, Dyrektor Biuro Sektora Publicznego

 

27 maja br. w warszawskim hotelu Westin odbyła się uroczysta Gala Konkursu Markowy Samorząd, której partnerem był DNB Bank Polska S.A.


Celem konkursu Markowy Samorząd organizowanego przez Wolters Kluwer S.A jest nagradzanie polskich jednostek samorządu terytorialnego (gmin, powiatów i województw) wyróżniających się pod względem dobrze zaplanowanych oraz skutecznie i efektywnie realizowanych działań zorientowanych na budowę i promocję marki jednostki samorządu terytorialnego, a także wysokimi wynikami ekonomiczno-finansowymi.  Nagrody zostały przyznane w pięciu kategoriach: gminy wiejskie, gminy miejsko-wiejskie, gminy miejskie, powiaty, województwa samorządowe. Przyznane zostały również wyróżnienia specjalne dla jednostek, które najlepiej poradziły sobie z wykorzystaniem systemów wspierających w procesie zarządzania publicznego, szczególnie w zakresie e-kompetencji.


Podczas Gali zostały przeprowadzone dwa panele dyskusyjne. Małgorzata Zielińska, Dyrektor Biura Sektora Publicznego DNB Banku Polska S.A., wzięła udział  w jednym z nich poświęconym efektywnemu wykorzystaniu dostępnych instrumentów finansowania inwestycji dla JST.

W Panelu uczestniczyli również:

  • Agnieszka Alińska, prof. Nadzw. Dr hab. Szkoła Główna Handlowa;
  • Lucyna Hanus, Zastępca Przewodniczącego Krajowej Rady Regionalnych Izb Obrachunkowych;
  • Paweł Lisowski, Dyrektor ds. Współpracy z Samorządem Terytorialnym BGK; 
  • dr Arkadiusz Kamiński, Dyrektor Biura Polityki Długu i Zarządzania Płatnością Urzędu Miasta Warszawa.

Podczas panelu mówiono o nowej perspektywie unijnej i zmianie sposobu finansowania projektów i w ogóle samorządów – w najbliższych latach mniej będzie finansowania dotacyjnego, więcej finansowania zwrotnego. Dyskutowano również o zadłużeniu samorządów i ryzykach z tego wynikających. Czy JST są w stanie zrealizować strategię, w której przewidziane będzie zaciągnięcie długu, realizacja celów rozwojowych i spłata zadłużenia w długoterminowej perspektywie? Na szczęście skala przekroczenia tzw. indywidualnego wskaźnika zadłużenia jednostek samorządowych w skali kraju nie jest duża. O prowadzenia polityki długu mówiono na przykładzie Warszawy. Ponadto dyskutowano o podejściu banków do planów inwestycyjnych samorządów, o ich ocenie z punktu widzenia efektywności finansowej, potencjału i wartości merytorycznej. Sporo miejsca w dyskusji zajął ponownie problem celowości podejmowania niektórych projektów, czyli mówiąc zwyczajnie inwestowania z głową. Podniesiono temat przysłowiowych ścieżek rowerowych donikąd i niepotrzebnych lotnisk.


Małgorzata Zielińska podkreśliła, iż zdecydowana większość samorządów, w tym też i klienci Banku DNB, są zainteresowani nowymi inwestycjami realizowanymi   wspólnie z sektorem prywatnym. Dlatego coraz częściej mówi się o projektach finansowanych w ramach Partnerstwa Publiczno – Prywatnego oraz o innych alternatywnych produktach kredytowych jak np. obligacje przychodowe.
 

Więcej Informacji o Markowym Samorządzie znajdziecie na stronie: http://markowysamorzad.pl/
 

Print

Aktualności

18
GRU
Mity przysłaniają fakty. Co naprawdę...
więcej

Centrum Prasowe

13
STY
Weryfikacja kontrahenta na białej liście...
więcej